VGM Uygulaması
1 Temmuz itibari ile ülkemizin de taraf olduğu Denizde Can Emniyeti Uluslararası Sözleşmesi ( SOLAS 74 ) uyarınca ülkemiz limanlarından gemilere yüklenecek tüm konteynerlerin brüt ağırlıklarının tespit edilerek doğrulanması ve doğrulanmış brüt ağırlıklarının armatörlere gemi cut-off tarihinden önce mutlaka bildirilmesi hakkındaki uygulama devreye girmiştir.
Konteynerlerin brüt ağırlıklarının tespiti için 2 yöntem belirlenmiş olup;
Yöntem – 1
Yükleme tamamlandıktan sonra Bakanlık tarafından onaylanmış ve sertifikalandırılmış bir kantarda aracın dolu – boş kantar yapılarak konteynerin dara dahil ağırlığının tespit edilmesidir.
Yöntem – 2
İlgili kamu biriminin onaylayacağı sertifikalandırılmış bir yöntemle, ambalaj, palet, istifleme ve sabitleme malzemeleri de dâhil olmak üzere konteyner içerisindeki tüm mal ve diğer ağırlıkların tartılarak toplanması ve bunun üzerine konteynerin dara ağırlığının eklenmesidir.
Bu yöntemi kullanacak yükleyicilerin alması gereken sertifika ve bu sertifikayı nasıl alabileceğine dair bilgiler ekte bulunan bakanlıkça yayınlanmış yönergede bulunmaktadır.
1 TEMMUZ İTİBARİ İLE SİZ DEĞERLİ YÜKLEYİCİLERİMİZİN SIKINTI YAŞAMAMASI ADINA DİKKAT ETMESİ GEREKEN ÜÇ ÖNEMLİ HUSUS VARDIR
  • Rezervasyon aşamasında Doğrulanmış Brüt Ağırlığın tespiti konusunda hangi yöntem kullanılacaktır. (Yöntem 2 kullanılacaksa konteyner limana girmeden mutlaka doğrulanmış brüt ağırlık tarafımıza iletilmelidir.)
  • Konteynere yüklenen ürünlerin brüt ağırlığı konteyner kapılarında yazan Payload’ı kesinlikle aşmamalıdır. Aksi takdirde konteynerler gemiye yüklenmeyecektir.
  • Gümrüğe beyan edilen kilo ile tartım sonucu çıkan kilo birbiriyle uyumlu olmalıdır ( Max +-%5 fark kabul edilmektedir )
Yeni SOLAS uygulaması gereğince VGM sertifikasini müşterilerimiz her bir konteyner için tarafımıza iletmek ile yükümlüdür.
Limanlara ait tartı tarifeleri aşağıdaki gibidir.
https---d2mxuefqeaa7sj.cloudfront.net-s_CBBE6157DE0FB0BE246CF611B8E79A3F5414305DF61D1D98BB81999FFF9D0024_1468331690285_image004
, Yetki Belgesi ve VGM form örneklerini sitemizin “ Faydalı Bilgiler “ bölümünden indirebilirsiniz.