2015 denizcilik sektörü için son 30 yılın en düşük navlunlarının görüldüğü sene oldu.

Düşük navlunlar ve rekabetçi piyasa koşulları taşımacılıktan kazanç sağlamayı güçleştirdiği için, liman masraflarında bir artış görülüyor. Bu durumun, liman yatırımlarını sektörün ileri gelen firmaları için bir çıkış yolu haline getirdiği söylenebilir. MSC’nin Asyaport Limanı, CMA CMG’nin Yılport’taki ortaklığı ve Cosco Pacific’in Kumport’u satın alması gibi gelişmeler de sektördeki değişimin göstergeleri.

Bu bağlamda Türkiye’nin, Uluslararası Denizcilik Şirketlerinin “liman yatırımları” için bir merkez haline geldiği söylenebilir. Gerek sektörde gelişen yeni trend, gerekse Türkiye’nin lojistik ve aktarma merkezi olabilme yönündeki potansiyeli, liman yatırımlarını ön plana çıkarıyor.

Asya Port Limanı bu koşullar ve potansiyel göz önünde bulundurularak gerçekleştirilmiş büyük bir proje. 2,5 milyonluk konteyner kapasitesi ile Türkiye’nin en geniş hacme sahip konteyner limanı olan Asya Port’un özellikle Marmara için çok önemli bir aktarma limanı olacağı öngörülmekte.

Geçtiğimiz ay MSC’nin 10.000 konteyner taşıyan MSC Tokyo Gemisi’nin gelişiyle açılışı yapılan limanın, Dünya’nın en büyük ikinci konyetner taşımacılığı hattı olan MSC’ye ait olması da yakın gelecekte önemli bir transit liman haline geleceğine işaret ediyor.